top of page
  • Tamar Marash

הסגנון הויקטוריאני המודרני: איך לאזן בין חדש לישן


בתים ויקטוריאניים נבנו החל מהמאה ה18 בכל רחבי אנגליה, ונראה שהם פה כדי להשאר. הערך הנדלני שלהם נשמר והם מועדפים על ידי רבים מהקונים, ולא בכדי. הם עמוסים באופי, עם תקרות גבוהות, חדרים בפרופורציות נדיבות ופרטים אדריכליים שמביאים קסם תקופתי.


הסגנון הויקטוריאני המודרני

לאורך שבע השנים האחרונות, עסקתי בשיפוץ ועיצוב בתים ויקטוריאניים ישנים בלונדון, תוך הפיכתם לחללי מגורים בסגנון מודרני. מצאתי את עצמי מתלבטת לא פעם בין שמירה על המאפיינים הישנים המקוריים של הנכס או הריסה והרכבת אביזרים מודרניים חדשים, כמו לדוגמא: אח, גרמי מדרגות, אריחים מקוריים, חלונות, חיפויי קיר ותקרה ועוד. האתגר הוא לנצל את הפוטנציאל העיצובי של הבתים הוויקטוריאניים, תוך שמירה על נוחות החיים המודרניים.

כיצד נשלב חללי פנים מודרניים בבית ויקטוריאני ישן? או הפוך, איך נעניק לבית המודרני שלנו מגע של קסם ויקטוריאני? ישנן דרכים רבות לשמור על הקסם הוויקטוריאני בבתים מודרניים. זהו אתגר, אך בהחלט אפשרי, עם תכנון פנימי חדש ושחזור חכם של המאפיינים הישנים. כמה סטייליסטים אפילו נתנו לזה שם: "טרנד הוויקטוריאני המודרני". הרעיון הוא שילוב של הסגנונות כדי ליצור חלל ייחודי עם איזון נכון בין ישן לחדש. 

איך אנחנו עושים את זה? הנה כמה דרכים:


1. שחזור מאפיינים אדריכליים מקוריים: חיפויים, יציקת גבס, פאנלים לקיר או לתקרה, חיפויי קיר - הפרטים הללו, פועלים יחד כדי ליצור מראה אותנטי ומעודן. אלמנטים דקורטיביים אלו, במיוחד בחדרים עם תקרות גבוהות, אם יישמרו או יחודשו, יביאו את הסגנון הוויקטוריאני המודרני לחדר.

אני תמיד ממליצה לשמור או לשחזר חלק מהפרטים המקוריים הללו כדי לשמר את הקסם הוויקטוריאני.


2. רהוט ויקטוריאני כבד בחלל מודרני או ריהוט מודרני בחלל ויקטוריאני מרשים: כדי להשיג איזון בין ישן לחדש, בחלל מודרני, יש לבחור בקפידה פרטי ריהוט ואבזור בהשראה ויקטוריאנית כדי לעצב חלל עכשווי יותר. 

נכניס לפחות רהיט אחד כבד כמו ספת קטיפה מכופתרות או שטיח בסגנון פרסי בגוונים עשירים אשר יהפכו את המראה של החלל, לויקטוריאני מסורתי יותר. לחלופין, הוספת פריטים עכשויים כמו לדוגמא גוף תאורה מודרני, לחדר ויקטוריאני וותיק, יכולה להביא אותו למאה ה-21. 


3. קמינים היו מכריעים עבור הוויקטוריאנים מכיוון שהם לא רק חיממו את החדרים אלא היו נקודת מוקד בכל חדר, אשר הודגשה עוד יותר על ידי מראה גדולה או תליית יצירת אומנות מרשימה מעליהם. בחלל מודרני, הקמינים הוויקטוריאניים נוטים להפוך לקמין גז או חשמלי מודרני, כשבדרך כלל אני נוטה למקם את מכשיר הטלויזיה מעליהם. שמירה על הקמין המקורי ושיחזורו תיצור נקודת מיקוד יפה בכל חדר, עם הטויסט של סגנון ויקטוריאני מודרני. 


הסגנון הויקטוריאני המודרני


4. גוונים עשירים וכהים מאפיינים את הסגנון הוויקטוריאני. חדריהם היו עמוסים בטפטים פרחוניים, עמוסי פרטים, או בצבע קירות ותקרה כהה ועמוק. ההעדפה כיום היא לקירות בהירים שיאירו ויבהירו את החדרים החשוכים ממילא. איך נשלב? בימינו, ניתן להסתפק בצביעה של קיר אחד בחלל נתון, שיהפוך לקיר כוח עם אמירה עיצובית. קיר כוח אחד עם טפט מעניין אשר מתאים לפונקציה של החלל, או צבע כהה שמתכתב עם עוד פריטים בחדר תוך שהוא מהווה נקודת מיקוד יביא מיידית קצת מהאווירה הוויקטוריאנית המודרנית לחלל.


5. שילוב של הרחבה מודרנית בבתים ויקטוריאנים

בעידן הוויקטוריאני, בתים נבנו עם חדרים רבים וקטנים, כל אחד מוקדש למטרה נפרדת, משקף תקופה של טקסים ורשמיות. חדרי האורחים היו מפוארים ורשמיים נועדו בעיקר לאירוח, המטבחים נפרדים ופונקציונליים, מיועדים בעיקר למשרתים. השינוי הדרמטי באורח החיים מאז התקופה הוויקטוריאנית יצר צורך בשינוי בתכנון הפנימי של הבית, כאשר החלל המודרני מתמקד בגמישות וביצירת חוויות משותפות. אנחנו כבר לא מבדרים באופן רשמי, ולעתים קרובות אנחנו עובדים מהבית. מטבחים פתוחים הפכו לאחד המאפיינים המרכזיים של הבית המודרני, כיוון שהם מתאימים יותר לאורח החיים שלנו, שבו המשפחה או החברים שלנו יכולים להיות איתנו בזמן הכנת ארוחות. מטבחים אלה משתלבים עם חללים נוספים, כמו חדר אוכל וסלון, יוצרים חלל אחד גדול ומרווח. התפיסה הזו תומכת באורח חיים יותר חברתי ופתוח, שונה מאוד מהמבנה הוויקטוריאני המסורתי. הרחבות, הן תוצאה ישירה של שינוי באורח החיים הזה.

כאשר משלבים הרחבה מודרנית בבית ויקטוריאני, האתגר הוא לשמור על האופי האירופי והקלאסי של המבנה המקורי תוך כדי הוספת מרחב מודרני המתמזג הרמונית עם המבנה הישן. הוספת חללים פתוחים, עם פתחים גדולים ומרווחים, מאפשרת לאור הטבעי לחדור ולהאיר את החללים הפנימיים, ומייצרת את הסגנון הוויקטוריאני המודרני. התוצאה היא שילוב של ישן וחדש, קלאסי ומודרני, בו נשמרים המאפיינים האדריכליים והאסתטיים של הבניין הוויקטוריאני תוך שמירה על נוחות ופונקציונליות הדרושה לאורח החיים המודרני.

הסגנון הויקטוריאני המודרני

6. התאורה בבתים בעידן הוויקטוריאני, הייתה מופעלת בעיקר באמצעות נפט וגז, כיום, בעידן המודרני, אנו נהנים ממגוון עצום של אפשרויות עיצוביות לתאורה. המגמה המודרנית מכוונת לשימוש באביזרי LED ונורות חדשניות, המציעות גם יעילות אנרגטית וגם גמישות עיצובית. לשילוב בין העולמות,  משלבים את התאורה המודרנית עם מאפיינים ארכיטקטוניים ויקטוריאניים כמו יציקות גבס ותקרות מעוטרות. לדוגמא, הוספת תאורת LED לתקרות מעוטרות יוצרת שילוב מרהיב, מחברת בין הקלאסי למודרני. או דוגמא נוספת: הוספת שנדליר בסגנון עתיק לחללים מודרניים, שילוב המעניק נגיעה של אלגנטיות ופאר ויקטוריאניים לעיצוב המודרני. 


הסגנון הויקטוריאני המודרני

לסיכום, לחובבי הטרנד שמעוניינים להביא את הסגנון הוויקטוריאני לזירה העיצובית המודרנית, ישנן אפשרויות רבות לשמר את הקסם הוויקטוריאני תוך מתן חיים חדשים למרחב. האתגר הוא למצוא את האיזון הנכון בין הישן לחדש, מה שיכול להוביל ליצירת חלל ייחודי, מלא באופי ובסגנון. על ידי שילוב של פרטים ארכיטקטוניים ויקטוריאניים עם עיצובים מודרניים, ניתן ליצור מראה שיקי מעניין. זהו תהליך שדורש תכנון מדוקדק וראייה עיצובית, אך התוצאה היא חלל שמשלב בין הטוב שבשני העולמות - החמימות והעושר הוויקטוריאני עם הפונקציונליות והנוחות של המודרני.

Comments


Recent Posts
bottom of page